/Files/images/admnstratsya/Телега Ю.С..png

/Files/images/fzkulturno-ozdorovcha_stornka/yakiy_vid_sportu_obrati_dlya_ditini/1.png

/Files/images/fzkulturno-ozdorovcha_stornka/yakiy_vid_sportu_obrati_dlya_ditini/2.png

/Files/images/fzkulturno-ozdorovcha_stornka/yakiy_vid_sportu_obrati_dlya_ditini/3.png

/Files/images/fzkulturno-ozdorovcha_stornka/yakiy_vid_sportu_obrati_dlya_ditini/4.png

/Files/images/fzkulturno-ozdorovcha_stornka/yakiy_vid_sportu_obrati_dlya_ditini/5.png

/Files/images/fzkulturno-ozdorovcha_stornka/yakiy_vid_sportu_obrati_dlya_ditini/6.png

Дихання — це синонім життя

Сучасний екологічний стан нашої країни й світу в цілому не може не тривожити люд­ство. Безперечно, цей факт дуже впливає на здоров'я кожної людини, а тим паче — на дітей. Нині вже в дошкільників виявляють різні патологічні стани та функціональні відхилення, се­ред яких перше місце посідають захворювання верхніх дихальних шляхів.

Усім відомо, що найліпше лікування хво­роби — це її профілактика. І тут у пригоді ста­не дихальна гімнастика, вправи якої допомо­жуть навчити дитину правильно дихати. При глибокому диханні відбувається вентиляція ле­генів і,очищення їх від бактерій та мікробів, які спричинюють виникнення та швидкий розви­ток хвороби.

Виконувати дихальну гімнастику зовсім нескладно. До того ж у формі гри вона матиме подвійний ефект. Дихальна гімнастика дуже корисна для організму дитини: вона поліпшує обмін кисню по всьому тілу, стимулює роботу шлунка й кишківника, серцевого м'яза. Крім того, якщо ваша дитина відрізняється гіперактивністю, то завдяки дихальній гімнастиці вона навчиться розслаблятися, заспокоюватися. Важливо лише правильно підійти до процесу виконання вправ - і результати вас вразять.

Для дітей дошкільного віку дихальну гім­настику проводять в образно-ігровій формі. Навантаження поступово збільшують, усклад­нюючи вправи та збільшуючи число їх повто­рень. Із молодшими дошкільниками, з огляду на незавершеність формування їхньої дихаль­ної системи, дихальні вправи виконують у по­вільному й середньому темпі, повторюючи їх 4 - 5 разів. У старшому дошкільному віці впра­ви слід виконувати в середньому темпі, збільшуючи кількість повторень до 6 - 8.

Для результативності дихальної гімнасти­ки необхідно дотримуватися таких правил:

  • виконувати вправи із задоволенням, адже позитивні емоції самі по собі ма­ють значний оздоровчий ефект;
  • концентрувати увагу на диханні, що збільшує позитивний ефект вправи;
  • вдихати носом, а видихати через рот, і в жодному разі не затримувати, про­те й не виштовхувати повітря;
  • під час вдиху стежити за тим, щоб пле­чі не піднімалися - важливо утриму­вати тіло в розслабленому стані;
  • більш повільно і плавно видихати по­вітря, щоб щоки не роздувалися;
  • вдих має бути гранично активний, а видих — абсолютно пасивний;
  • не проводити дихальну гімнастику за 20 хвилин до прийому їжі й протягом години після нього;
  • комплекси вправ слід варіювати і проводити кілька разів па день по 1 - 3 хвилини.

Правильний вибір вправ дихальної гім­настики з урахуванням вікових особливостей дітей сприяє не лише їх фізичному оздоров­ленню, а й стабілізації психоемоційного етану. Навіть дворічні малюки із задоволенням виконуватимуть дихальні вправи, якщо при цьому використати ігровий прийом чи імітацію. Ска­жімо, запропонуйте дитині уявити себе пові­тряною кулькою чи хом'ячком.

Вправа «Повітряна кулька». Запропонуйте дитині лягти на підлогу і покласти руки на животик, уявивши, що замість животика — повітряна куль­ка. Тепер повільно надуваємо кульку, тобто живо­тик, а після того, як мама плесне в долоні (через 5 секунд), — кульку здуваємо. Повторити цю впра­ву можна 5 разів, виконуючи разом з малюком.

Вправа «Хом'ячок». Ця вправа дуже подо­бається дітям, адже вона проста й дуже весела. Запропонуйте малюкові зобразити хом'ячка, на­дувши щічки, і пройтися так 10 кроків. Відтак по­вернутися і ляснути себе долоньками по щічках, випустивши повітря. А потім пройти ще кілька кроків, дихаючи носом, ніби винюхуючи нову їжу для наповнення щічок. Повторіть кілька разів. Сміх і веселощі — гарантовано.

Вправа «Вітер». Запитайте в дитини, як шу­мить вітер? А ось так! Вдих носиком, видих роти­ком. Долонька часто торкається ротика, і дитина без голосу вимовляє «звук індіанця» — це шумить вітер. Вправу слід повторити 3 — 4 рази.

Вправа «Квітка». Запропонуйте дитині уяви­ти, що вона на поляні, вкритій квітами. Ось вона нюхає запашну квітку — вдих носиком. Видих ро­тиком зі звуком «а-а-а» — як пахне квітка! Запро­понуйте малюкові понюхати 4-5 квіточок.

Для дітей старшого дошкільного віку ди­хальна гімнастика стає грою, яку можна орга­нізувати скрізь. Наприклад, можна «побулькати» в склянку з водою через трубочку. Фахівці стверджують, що це чудова вправа для дихан­ня. Запропонуйте дитині пускати мильні буль­башки — це теж чудова гра і тренування ди­хальної системи.

Дітям дошкільного віку легше правильно виконати дихальну вправу, коли її виконання передбачає промовляння певних звуків. Ска­жімо, можна покричати, як індіанці, прикри­ваючи рот рукою, чи прокукурікати, імітуючи півня... Ігор з елементами звукових дихальних вправ — безліч, потрібно лише трохи фантазії.

Крім того, звукова гімнастика дуже ко­рисна при різних захворюваннях дихальних шляхів, зокрема при астматичному бронхіті та бронхіальній астмі, які супроводжуються спазмами. Адже під час вимови приголосних звуків (п, т, к, ф, з) голосові зв'язки починають вібрувати, і ця вібрація передається на дихаль­ні шляхи й легені. За допомогою такої вібрації відбувається розслаблення спазмованих брон­хів і бронхіоли.

Ось декілька звукових вправ.

Вправа «Трубач». Імітуючи трубача, викону­вати вправу сидячи, кисті рук затиснути в трубоч­ку, підняти догори. Повільно видихаючи, голосно промовляти «п-ф-ф-ф». Повторити 4 —5 разів.

Вправа «Півень. Стати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Підняти руки в сторони, а потім плескати ними по стегнах. Видихаючи, промовля­ти «ку-ку-рі-ку». Повторити 5 —6 разів.

Спільні зусилля батьків і педагогів щодо застосування дихальної гімнастики позитивно впливають на оздоровлення дитини: не лише удосконалюється її фізичний розвиток, а й зміц­нюється імунітет організму в цілому. Тож усе залежить від вашого ентузіазму.

Кiлькiсть переглядiв: 1710

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.